Predstavljanje istraživanja Zaprokula od nacionalnog značaja i još jedna u nizu kreativnih radionica koje sprovodimo širom Srbije „Kultura pristupačnosti“ održana je na međunarodnoj konferenciji MUZEJI I INKLUZIJA, u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.
Konferenciju su muzičkim programom otvorili mladi umetnici, učenici Škole za učenike oštećenog vida ,,Veljko Ramadonović“, a pozdravnu reč, uputila je dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije MS, čestitajući Zaprokulu na sveobuhvatnom i značajnom istraživanju, koje će pomoći da se muzeji i galerije suoče sa problemom pristupačnosti.
U cilju unapređenja kulturnih prava i dobrobiti zajednicem, ali i prevazilaženja prepreka, istraživačice Zaprokula Marijana Milankov i Bogdana Opačić, u nastavku su održale radionicu u vidu „pab-kviza“ na kojoj je publika mogla da se upozna sa trenutnim stanjem u muzejima i galerijama, ali i da čuje značajne predloge za unapređenje i razvoj.
Sprovedeno istraživanje pokazalo je da je tek 24,2% muzejskih ustanova fizički pristupačno za posetioce koji imaju neku vrstu invaliditeta, a da je najveći izazov istitucijama komunikaciona i informaciona pristupačnost, pri čemu 75,6% institucija ne ispunjava ovaj kriterijum. Upravo zato je Zaprokul kroz ovo istraživanje dao neke od najvažnijih smernica i preporuka kako poboljšati pristupačnost u kulturi. Sa istim ciljem Zaprokul će tokom godine nastaviti niz ovakvih značajnih radionica širom Srbije.
Kreativna radionica „Kultura pristupačnosti“
Učenici Škole za učenike oštećenog vida ,,Veljko Ramadonović“
dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije MS
Istraživačice Zaprokula Marijana Milankov i Bogdana Opačić