Najnoviji veliki javni panel pod nazivom „Kultura i diplomatija” u organizaciji Zaprokula održan je po prvi put u Evrposkoj prestonici kulture Novom Sadu u Galeriji Matice srpske.
Kroz prizmu istorijskog iskustva, preporuka iz prošlosti i osvrta na aktuelne odnose u spoljnoj politici publiku je vodila moderatorka panela dr Aleksandra Kolaković, istoričarka koja je i priredila temat „Kultura i diplomatija” u časopisu Kultura.
Dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, zahvalila je Zaprokulu i časopisu Kultura na jedinstvenoj prilici da se razmene iskustva i podstakne saradnja na zajedničkom strateškom cilju svih ustanova kulture – prezentaciji nacionalne kulture u svetu. Ovom prilikom Bugarski je istakla da „kroz remek dela kulturna diplomatija najlepše i najbolje govori o svom identitetu i zemlji“.
Direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” Nemanja Milenković, podelio je sa okupljenom javnošću svoja iskustva, ukazavši na važnost brediranja kulture i jednog grada: „Zahvaljujući iskustvu rada na projektu Evropska prestonica kulture, danas možemo reći da je Novi Sad jednako kultura.“
Kulturna diplomatija se danas u velikoj meri oslanja na kulturnu diplomatiju koju je nekada vodila Jugoslavija istakao je dr Slobodan Selinić, sa Instituta za noviju istoriju Srbije. „Jugoslavija je imala svest o kulturnoj diplomatiji i njenoj važnosti, kao i o značaju predstavljanja zemlje u svetu.“
Nadovezao se dr Dragan Trailović, naučni saradnik sa Instituta za političke studije ukazavši na važnu činjenicu da je kultura oduvek bila deo meke moći, da je značaj tvrde i meke moći u njihovom sadejstvu, a da je upravo kultura važan pokretač dijaloga i uspostavljanja dobrih spoljnopolitičkih i diplomatskih odnosa.
Učesnici ovog panela zaključili su da je značajno razmenjivati iskustva jer samo kroz javni dijalog možemo stići do pozicioniranja kulturnih institucija kao okosnica kulturne diplomatije Srbije.