Informacioni sistem e-Kultura, koji obuhvata podatke o ustanovama i udruženjima u resoru kulture na teritoriji Republike Srbije, predstavlja kontinuirani projekat Zavoda za proučavanje razvitka od 2001. godine. Projekat se od 2013. godine odvija u partnerstvu sa Republičkim zavodom za statistiku na osnovu potpisanog Sporazuma u saradnji, te od tada e-Kultura predstavlja izvor zvanične statistike u kulturi Srbije.
S obzirom na složenost i promenljivost pojava u oblasti kulture – i u pogledu obuhvata osnovnih jedinica i u pogledu strukture podataka kojima su one opisane – razvoj sistema podrazumeva periodično preispitivanje osnovnih evidencija i strukture podataka, kao i njihovo usklađivanje sa međunarodnim standardima. Jedan od koraka u tom pravcu je članstvo u mreži EGMUS (evropska mreža ustanova koje su zadužene za statistiku o muzejima na nacionalnom nivou) od 2017. godine, čime i podaci iz e-Kulture postaju deo zvanične statistike na evropskom nivou.
Informacioni sistem e-Kultura, takođe, predstavlja osnov razvoj složenih projekata na nacionalnom nivou, kao što je praćenje realizacije Akcionog plana Vlade R. Srbije, koji je za te potrebe, tokom 2018. godine, proširen platformom za praćenje posećenosti odabranih grupa ustanova na mesečnom nivou.
e-Kultura u načelu predstavlja nezaobilaznu osnovu za strateško planiranje u kulturi, te za praćenje efekata preduzetih mera nadležnih državnih organa. Dodatno, na osnovu ovako organizovanog sistemskog prikupljanja podataka u kulturi, moguće je realizovati posebne vidove diseminacije informacija, kao što je tokom 2018. godine započet razvoj Portala kulture sa interaktivnom mapom institucija kulture.
Pored kontinuiranih aktivnosti u domenu metodologije, da bi se sistem razvijao u pravcu održivosti, neophodno je postepeno uvoditi standardne procedure ažuriranja podataka, što podrazumeva jasno definisane obaveze učesnika u sistemu i povremena tehnološka unapređenja u skladu sa razvojem informacionih tehnologija. Trenutno rešenje je na Microsoft SQL Serveru 2012, pri čemu je omogućeno on-line ažuriranje podataka od strane učesnika u sistemu, prikazi ukrštenih podataka i izveštavanje, što je nakon dvogodišnje pauze potrebno dalje unaprediti.
Rukovodioci projekta: Slobodan Mrđa i Biljana Jokić
Koordinatori podprojekata o posebnim oblastima: Maša Vukanović (zavodi za zaštitu spomenika), Marijana Milankov i Maja Marinković (bioskopi), Bojana Subašić i Bogdana Opačić (polivalentni centri za kulturu), Dragana Martinović i Peđa Pivljanin (izložbene galerije), Ana Stojanović i Maja Todorović (udruženja u kulturi).
Tehnički koordinatori: Marijana Uzunovski i Jelena Vujanović
Institucionalna saradnja: Republički zavod za statistiku (RZS), Republički geodetski zavod, Narodni muzej u Beogradu, Narodna biblioteka Srbije, Arhiv Srbije, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, Narodno pozorište u Beogradu, Filmski centar Srbije